Traktör Köşesi – Massey Ferguson

Merhaba sevgili abilerim , kardeşlerim. Uzun zamandır yazmaya çalıştığım fakat sürekli olarak birşeylerin yüzünden ertelediğim traktör köşesi yazılarına bu hafta devam etme kararı aldım. Bu haftaki konuğumuz Massey Ferguson . Kanadanın Newcastle , Ontario bölgesinde 1847 yılında atılan bazı adımlar bugün dünyanın tarım ve zirai araçlar üreticisi dev bir firmanın kurulmasına sebeb olmuştu aslında.

ilk_massey_ferguson_hasatmakinesi

ilk massey ferguson hasat makinesi

 

Bu yıllarda devasa tarım ürünleri üretmiyorlardı tabi. Basit ve çiftçilerin işlerini kolaylaştıracak küçük ekipmanlarla başladılar işe. Takvimler 1855 yılını gösterdiğinde ise artık şirket hızlı bir büyüme dönemine girmişti. Bu dönemde kendini kanıtlamış bir Amerikan markası olan Ketchum Ot biçme makinaları sanayisini bünyesine katarak ilk Massey Ferguson hasat makinasını ürettiler.

1867 yılına gelindiğinde ise firma dünya pazarına açılma adımlarını atmaya başladı. İlk olarak Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen Dünya Endüstri Sergisi’ne ürettiği hasat makinasıyla katılarak  dünya piyasasına girmeyi başardı. 1891 yılında ise Kanada’nın en iyi iki tarım şirketini daha bünyesine katarak büyümeye devam etti.

1930 Model Massey-Harris General Purpose(Genel Amaçlı) İlk Traktör

1930 Model Massey-Harris General Purpose(Genel Amaçlı) İlk Traktör

1926 yılında Hanry Ferguson traktörlerin zirai araçları bağlamak için kullanılan 3 noktalı askı diye tabir edilen hidrolik sistemi keşfetmiş ve günümüzde halen birçok firma bu sistemi kullanmaya devam etmektedir. Massey-Harris firması olarak ilk traktör üretimini ise 1930 yılında Genel Amaçlı isminde çıkartıyorlar.

1938 yılında üretilen ilk Biçerdöver..

1938 yılında üretilen ilk Biçerdöver..

1938 yılına gelindiğinde ise Kanada’nın ilk kendinden yüklemeli ve motor ve aksamları tamamen firmaya ait ilk hasat makinasının üretimini gerçekleştirdi. 1942 döneminde ise İkinci Dünya Savaşı sıraları olduğundan dolayı Amerikan ordusunun birçok parçasını üretmeyi üstlendi. Birçok Amerikan savaş makinelerinin zırhlarını üreterek savaşın ağırlığını bir nebzede olsa paylaşıyor.

mf1500

Massey Ferguson 1500 – 1969 Model 4 çeker Caterpillar v8 Motorlu

 

1946 yılında ise İngiltere’nin Coventry bölgesine dünyanın en büyük fabrikasını kurarak Traktör üretimine başlıyorlar. 1953 yılında ise Massey- Harris ile Ferguson firmaları birleşerek Massey- Harris Ferguson oluyor. 1969 yılında ise Caterpillar V8 motora sahip 4 çeker Massey-Ferguson 1500 ve 1800 modellerini üretmeye başlıyorlar.

mf1150

1978 yılında ise Massey-Ferguson 205 modelini piyasaya sokan firma bu modelde elektronik hidrolik çubuğunuda traktöre eklemeyi başarıyor. Bu yıllardan sonra sürekli teknolojik yeniliklerle uğraşan firma 1987 yılında traktör kullanımını kolaylaştıracak datatronik ve ototronik sistemler üzerinde çalışıyor.

mf8780_fsdestek

1992 yılından bu zamana kadar sürekli olarak modern tarım araçlarının üretimine devam eden firma 1997 yılında Massey Ferguson 8780 modeli ile hasatı kolaylaştıracak basit kullanımlı uydudan yönetebilen bir biçerdöver ortaya çıkarıyor. Birçok ödül almış ve dünya tarım araçları pazarında önemli bir yere sahip büyük bir firmadır Massey-Ferguson.  Massey Ferguson AGCO firmasıdır.

Bir Sonraki Yazımızda Görüşmek üzere ; Massey Ferguson Traktör Yamaları

You may also like...

5 Responses

 1. Furkan dedi ki:

  Abi bu köşede erkuntu da görmek istiyoruz.

  • Tosahan dedi ki:

   İnşallah kardeşim en kısa sürede göreceksiniz :) Erkunt Türk malı bir traktör olup Avrupaya açılan kaliteli bir markamız oldu umarım fırsatımız olurda yayınlarız..

 2. KoPaN dedi ki:

  erkuntu’ traktörünü ve daha iyiLeri bekliyorum bide modlarda traktörler kirlenmıyor Onada el atsan fenada oLmas yani :D

 3. Furkan dedi ki:

  abi motor köşesi devam etmiyo

 4. murat dedi ki:

  abi fs 15 e massey ferguson 3.085d,3.095d,3.105d yamalarını görmek istiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir