Farming Simulator 22 Çim ve Silaj Balyası

Farming Simulator 22 oynarken çim ekip, sürekli olarak biçip silaj yada ot balyası şeklinde satabilirsiniz. Çim bir kere ekilir, sürekli olarak o araziden gelir elde edebilirsiniz. Bu nedenle oldukça karlı, bakım ve ilgi istemeyen fs22 üretim yöntemidir. Bu yazıda, çim ile alakalı her türlü ekipmanın ne işe yaradığını resimli olarak paylaşacağız.

İlk olarak çim ekimi için mibzer kullanıyoruz. FS22 markette 2 adet tohum ekici bulunmaktadır. Mibzer ufak tohumları tarlaya atarken, ekici olarak adlandıran ekipman mısır, ayçiçeği, pamuk gibi tohumları atmaktadır. Biz çim ekerken Mibzer satın alıp veya kiralayıp işini yaptırıyoruz.

Mibzer satın almak veya kiralamak için “P” tuşu ile mağazayı açıp, ekipman bölümünden Mibzerler kategorisine girerek mevcuttaki traktörünüzün gücüne göre bir mibzer seçip devam edebilirsiniz.

Tohumlar, yine mağazadan alınabilir.

Bunun için mağazadan Nesneler kategorisine gelip, büyük çuvallar bölümüne ilerleyerek büyük tohum paketi alabilirsiniz. Paket ve ekipman mağazanın bulunduğu yerde park alanına eklenir.

Sağ tarafta bulunan ikon, oyundaki araç mağazasının yerini gösterir. Hangi haritayı kullanıyorsanız kullanın bu ikona giderek satın aldığınız ekipman, tohum, traktör, araç vb. tarım gereçlerini alabilir, çiftliğinize taşıyabilirsiniz.

Tohumları mibzere doldurmak için geri geri yaklaşmamız ve “R” tuşuna basmamız gerekir.

Tohum dolumu tamamlandığında eğer tohum çuvalında tohum biterse çuval otomatik olarak ortadan kaybolur. Yeterli yakınlığa ulaştığınızda mibzerin kapağı açılır ve tohum yükleme işlemine hazır olduğunuzu buradan anlayabilirsiniz.

Farming Simulator 22’de bir ürün yetiştirecekseniz onu doğru zamanda toprağa dikmeniz gerekir. ESC tuşuna basarak ekin takvimine göz atmalısınız. Oyunun orjinal haritalarında Çim ekim tarihleri Mart başı – Kasım sonu olarak belirlenmiştir. Bu tarihler arasında çim ekimi gerçekleştirebilirsiniz.

Ekilecek arazinin sürülmüş ve kültivatör çekilmiş olması yeterlidir. Ekim için mibzeri taktıktan sonra “Y” tuşuyla Çim tohumunun seçili olması gerekir. Devir saatinin hemen solunda gözüken alanda Çim ikonunun olduğundan emin olmalısınız.

Farming Simulator 22’de ilk dikimden sonra çim 2 ayda yetişir. Çim arazisinden tam verim almak için ilk dikimden sonra 3 ay beklemek, daha sonra biçtikçe 2 ayda bir tekrar hasat etmek mantıklıdır.

Çim olgunlaştığında yukardaki resimdeki gibi görünecektir. Artık biçme işlemine geçebilirsiniz.

Bunun için Mağaza ekipmanlar bölümünden Çim biçme ekipmanları satın alabilirsiniz. Başlangıçta uygun fiyatlı ekipmanlar tercih etmenizde fayda var. Para kazandıkça daha iyi ekipmanlar satın alabilirsiniz.

Çim biçme makinelerini traktörünüze bağlayarak çim arazisini biçebilirsiniz. Her ekipman genişliği kadar alanın çimini biçecektir.

Biçilen dağınık çimleri toplayıp bir öbek haline getirmek için namlı yapıcı kullanıyoruz. Mağaza ekipmanlar namlı yapıcılar kategorisinden bütçenize uygun olanı satın alabilirsiniz.

Biçilen çimleri silaj halinde balyalamak için buna uygun balya sarıcı takılı bir balya makinesi almamız gerekiyor. Bu balya makinesi ile namlı yapıcının öbek haline getirdiği biçilmiş otları balyalayıp, sarıyoruz.

Oluşturduğumuz balyalar, fermente olana dek beklemeliyiz. Bir süre zaman geçmesi gerekmektedir. Fermente işlemi tamamlandığında balyamızı satabiliriz. Fermente işlemi öncesi de satabilirsiniz fakat bu silaj olarak değil, ot balyası olarak satılacak ve geliriniz düşecektir. Fermente olmasını mutlaka bekleyin.

Oluşturduğumuz balyaları otomatik balya yükleme römorklarıyla satış noktalarına taşıyabiliriz. Bu en ucuz silaj yapma işlemidir. Dilerseniz taş silaj deposu alarak, otları biçtikten sonra buraya ekleyip, fermente olması için çiğnemeniz yeterlidir. Ya da otomatik otları balyaya çeviren işletme modlarını tercih edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir